Egy Gyűrű mind fölött...
6 ok a tornagyűrű használatára
forrás: greatmusclebodies.com
Életem során mindenféle eszközt kipróbáltam már, amivel a fizikumot fejleszteni, erősíteni lehet. Használtam gépeket, súlyokat és kettlebelleket. Sokáig a napi rutinom része volt a TRX, de említhetném még a súlymellényt is, amivel a kondiparkban lévő rudakon és korlátokon nehezítettem az edzésemet. Szó se róla, ezek mind nagyszerű eszközök, de a tornagyűrűnek még a közelébe sem érnek. Ha a felsőtest erejéről beszélünk, akkor minden eszköz csak a gyűrű után következik. A bodyweighttrainingarena.com-ot olvasgatva futottam bele 6 érdekes pontba arról, hogy miért is érdemes a tornagyűrűre helyezni a fókuszt a felsőtest erősítésénél. Ezt a 6 pontot fogom most ebben az írásomban körüljárni, ha van kedved, akkor kérlek tarts velem!
forrás: greatmusclebodies.com
Mielőtt még belekezdenénk, azért pár szót ejtenék magáról az eszközről. Tényleg csak párat, mert ennél egyszerűbb tornaszert elképzelni sem lehet. Egy-egy fakarika, ami kötéllel van egy-egy szilárd ponthoz rögzítve. Pont. Viszont éppen, hogy ez az egyszerűség adja a használatának a nehézségét is. Számomra ez az eszköz mindig is olyan volt, mint a "Star Wars"-ban a fénykard. Ha láttad 1977-es Csillagok Háborúja című filmet, abban mondja az idős Jedi mester, Obi-Wan Kenobi a fénykardról a következőket: "... Fürgébb és elegánsabb, mint a lézerpuska. Emberibb fegyver. Emberibb időre való." Én ugyanezt gondolom a tornagyűrűről. Sokan, akik még nem próbáltak tornagyűrűn edzeni, azok összekeverik az eszköz egyszerűségét a használatának a nehézségével és végső soron egy felesleges kacatnak vélik. Végül is a kondiparkokban lévő korlátokon lehet tolódzkodni, a rudakon meg húzódzkodni. Mi végre kellene akkor egy pár fakarika? És itt van a hatalmas tévedés! Mert a korlát és a nyújtó nem fog "elmászni" alólad. Azok az eszközök szilárdak és fixáltak. Mondjak valami durvát? Egy rendszeresen kondiparkban testedzést végző srác könnyedén képes lehet végrehajtani 20 nyomást a párhuzamos korláton, miközben akár egyet sem a tornagyűrűn! Na, ekkora a különbség az eszközök között! Mint a fénykard és a sugárvető. Mert bár sugárvetővel bárki képes lehet lövöldözni, de egy fénykard használatához ennél már jóval több tudás kell...
forrás: hu.ign.com
1. ok: A felsőtest méretének és erejének a növekedése
Amikor tornászokat figyelsz a gyűrűn mozgás közben, minden gyerekjátéknak tűnik. De ez bizony csak a látszat. Amikor meg akarom mutatni valakinek a gyűrű nehézségét, mindig ugyanazt teszem. Megkérem az illetőt, hogy csupán 10 másodpercig tartsa meg rajta magát. "Semmi extra" mondom neki mosolyogva. Le is eresztem a karikát a csípő magasságba (hogy még azzal se kelljen fáradnia, hogy felküzdi magát rá!) és már csak annyi a feladata, hogy nyújtott kézzel, előre néző tenyerekkel, egyenes háttal, előre nézve megtartja magát 10 rövid másodpercig. Ilyenkor először mindenki az arcomba nevet. Aztán jön a fekete leves. Ugyanis ezt a pózt még gyakran a komoly edzéseket végzők sem képesek először egyetlen másodpercre sem végrehajtani. Pedig itt nem kell sem tolni, sem húzni magukat. Csak tartani a létező legegyszerűbb módon.
forrás: youtube.com
A tartás nehézségét az adja, hogy gyakorlatilag egyszerre kell a felsőtest összes izmát bekapcsolni. A mozgató és stabilizáló izmok összehangolt munkája nélkül lehetetlen végrehajtani ezt az aprócska feladatot. Most gondolj bele abba, hogy miközben a legtöbben 10 másodpercre nem képesek tartani magukat, addig a tornászok percekig mozognak a gyűrűn ott fent a magasban. Tudod a legtöbben csak pofáznak az agy-izom kapcsolatról, miközben fogalmuk sincs arról, amiről beszélnek. Na, a tornagyűrű pontosan erre tanít meg! A gyűrűn történő edzése miatt néz ki így a 64 kg testsúlyú Yuri van Gelder:
forrás: hu.pinterest.com
2. ok: Hihetetlen hasizmok, mindenféle külön hasedzés nélkül
Amikor a hasizmok edzéséről olvasol, akkor valószínűleg a végtelen számú felülések, hasprések és törzscsavarások világába lépsz be. Személy szerint ennél feleslegesebb dolgokat el sem tudok képzelni. A felülésekkel igazából csak az idődet húzod. Nem mondom, hogy teljesen felesleges gyakorlat, de ha erős és látványos "kockahasat" szeretnél, akkor korántsem a felülések darálása erre a legjobb módszer. Ugyanis a gyűrűn végrehajtott L-ülésnél jobb hasgyakorlat egyszerűen nem létezik. Itt is életbe lép az, hogy a törzs stabilizátorainak keményen meg kell dolgozniuk ahhoz, hogy ez az egyszerű tartás végrehajtható legyen. Ahogy erősödsz észre fogod venni, hogy már nem is kell külön az L-ülésre törekedned, hiszen a legtöbb gyakorlathoz automatikusan emelned kell a lábadat és törzsedet (beleértve a hasizmaidat is!!!), és mindenféle külön odafigyelés nélkül is a terület látványosan meg fog erősödni. A hasizmok megjelenéséhez természetesen hozzátartozik a megfelelő étkezés is, mert hiába erős az a has, ha közben 10 centi kappanháj fedi...
forrás: next-level-athletics.com
3. ok: Biztonság
A legtöbb, az edzésben használt eszköz fixált. Pontosan ezért a gépek, a rudak, de még a korlátok és a nyújtók is idővel vállfájdalmakat okozhatnak az ízület természetellenes terhelése miatt. Hiába csavarodna a kar természetes módon egy adott irányba, képtelen lesz rá. A tornagyűrűnél ez viszont helyből megoldott. A karika ugyanis pontosan oda fog beállni, ahová az ízületed szempontjából a pozíciója a lehető legjobb. Nyilvánvalóan ahogy erősödsz majd az eszközön, megtanulod a normál fogástól eltérően markolni a karikákat. Ez lesz a hamis fogás, ami először nagy kihívás lesz a karodnak, különösen az alkarodnak. De idővel ezt teljesen rutinosan fogod végrehajtani, közben nem tönkreteszed, hanem megerősíted a karod ízületeit. A lenti képen a normál és a hamis fogás közti különbséget láthatod.
forrás: anthonymychal.com
4. ok: Erőátvitel
Christopher Sommer neves tornaedző említette, hogy a súlyokkal végzett edzésmódszerek nem igazán kedveznek a tornasportban előforduló erőnléti elemek végrehajtásában, miközben ennek az ellenkezője nagyon is igaz szokott lenni. A tornász-, és különösen a tornagyűrűvel végzett erőnléti edzések nagyban hatnak a legtöbb fizikai tevékenységre, mint például a súlyokkal végrehajtott mozdulatokra. Megemlíti, hogy bár a tanítványai korábban soha nem gyakorolták, mégis képesek voltak már első alkalommal a testsúlyuk másfélszeresével olimpiai szakításokat végrehajtani.
Egy másik interjúban a következőket mondta:
„A tornaedzés valóban hihetetlen erőt épít. Bár én soha nem voltam különösebben erős tornász, mégis az első súlyzós próbálkozásom alkalmával könnyedén képes voltam sorozatokat végrehajtani a testsúlyom duplájával felhúzásban és húzódzkodni is a derekamra rögzített, a testsúlyom felének megfelelő extra súly mellett.
Az egyik tanítványom, JJ Gregory, messze meghaladta saját szerény teljesítményemet. A középiskolás súlyemelése első napján JJ a testtömege háromszorosával hajtott végre olimpiai emelést. Tette mindezt 61 kg testsúllyal, körülbelül 160 cm-es magasság mellett.
Egy másik napon könnyedén húzódzkodott 35 kg-mal a derekán és bizony úgy nézett ki, mint aki sokkal többre is képes lenne. Soha nem fogjuk ezt biztosan megtudni, mert elcsattant a derekán az az olcsó öv, amelyet én akkoriban használtam."
forrás: quora.com
5. ok: Szabadság
Főleg a mai ínséges és vírusos időben nehéz eljutni egy tisztességes edzőterembe. Amikor meg eljutsz oda, akkor várnod kell, hogy hozzáférj a megfelelő eszközökhöz, miközben szar zenéket nyomatnak a füledbe és még csak nem is krétázhatod be a tenyeredet. Ismersz engem! Tudod, hogy nekem a szabadság a mindenem! Én pontosan tudom, hogy milyen gyakorlatokat szeretnék végrehajtani és azt is, hogy azokat milyen sorrendben. Nem akarok senkire sem várni és pláne nincs hangulatom gépeket állítgatni a magasságomhoz és a végtagjaim hosszához. Ez barátom egész egyszerűen már nem az én világom. De a tornagyűrűvel mindez nagyban leegyszerűsödik. Csak egy megfelelően magas oszlop, faág vagy bármi egyéb fix pont kell, amin átdobhatom a gyűrűm spaniferjeit és már kezdhetem is az aktuális edzésemet. Miközben a szűk edzőtermek csekkolgathatják az oltási igazolványok érvényességi idejét, addig nekem ott van a friss levegő a kihívást jelentő testmozgásokkal. A tűző nyári napsütésben pedig a testem még a szükséges D-vitamin adagját is megkapja. Mi lehet ennél jobb?
forrás: featzone-europe.com
6. ok: Szórakoztató
Mindenki, akit valaha is rávettem arra, hogy fogja meg a tornagyűrű fakarikáit, az állatira élvezte azt (persze miután teljesen megalázta a rajta való tolódzkodás előre nem látható nehézsége). A gyűrűn végrehajtható gyakorlatok nagy számának köszönhetően az edzés soha nem válik egyhangúvá. És mivel az emberek általában gyorsan megerősödnek a használatával, így könnyen megérthetjük azt, miért is ragaszkodnak hozzá a későbbiekben azok, akik megismerhették ezt a nem mindennapi edzőeszközt. Na, ezt nem fogod megfigyelni a halál unalmas kardió edzéseknél. Ott a fellángolást követően nagyon hamar beleunnak az egész mérhetetlenül unalmas, monoton és nagyrészt hasztalan tevékenységbe. Nos, most már tudod, hogy miért nem halogathatod tovább a tornagyűrűvel végzett edzést. Tehát mire is vársz még? Fogj egy pár gyűrűt és kezdj el edzeni velük még ma!
orrás: youtube.com
Remélem sikerült felhívnom a figyelmedet a létező egyik legjobb edzőeszközre, amit a jövőben remélhetőleg rendszeresen használni is fogsz majd! Ha tetszett és hasznosnak találtad a cikkemet akkor nézz szét a bejegyzéseim között még több, edzéssel, sztáredzéssel kapcsolatos információért a testedzek.blog.hu -n és kövess az Instagramon is! A nagyszerű Ido Portal tornagyűrűvel kapcsolatos gondolataival búcsúzok:
"Véleményem szerint a felsőtest edzésére a legjobb eszköz a tornászgyűrű. Nem a nyújtó, nem a súlyok, nem a kábelek, nem a különböző gépek, még csak nem is a tolódzkodó és húzódzkodó rudak az edzőparkokban. CSAK A TORNÁSZGYŰRŰ. Ez a legkifinomultabb eszköz a felsőtest fizikumának a fejlesztésére. Szerintem más még csak a közelébe sem jöhet."