2025. júl 16.

Paul Wade: Az alkalmazkodás törvénye 3. rész

írta: Royaliver
Paul Wade: Az alkalmazkodás törvénye 3. rész

Így teheted folyamatossá a fizikai fejlődésed

Bill Pearl vezető kép
Nincs olyan "tökéletes" edzés, amely egész életében gondoskodni fog rólad.
-Bill Pearl
A változatosság biológiája: A Coolidge-effektus
Az 1920-as évek végén Calvin Coolidge elnök és felesége Grace, egy csirkefarmot látogattak meg. A túrán a házaspár megállt az egyik ólnál, ahol egy kakas éppen a „ házastársi kötelességét teljesítette” egy tyúkkal. Grace elámult a kakás heves energiáján: „Jó ég! Gyakran viselkedik így?”„Igen, asszonyom” – felelte a gazda – „napi húsz-harmincszor”„Elbűvölő! Mondja meg kérem az elnöknek!” – lelkendezett. Mikor később Coolidge megkérdezte: „Mindig ugyanazt a tyúkot látogatja?”, a farmer válasza: „Ó, nem, uram – mindig másikat”. Az elnök szárazon megjegyezte: „Talán ezt is elmondhatná a first lady-nek”

Erről a legendás történetről nevezték el a pszichológiában a Coolidge-effektust: a szexuális érdeklődés csökkenését ugyanazon partnerrel szemben. Ez a szexuális megszokás példája – amikor egy ismétlődő inger válaszreakciója idővel tompul, majd kialszik.

Pontosan ez történik az edzésben is, amit alkalmazkodásnak hívunk. Ha hosszú ideig ugyanazt az ingert (gyakorlatokat, ismétléssémákat) alkalmazod, a válaszreakció eltűnik. Az I. és II. részben feltártuk ennek az evolúciós okait és történelmi kezelési módjait.

Viszont most jön a lényeg: Hogyan kerüljük el az alkalmazkodást és érjünk el folyamatos fejlődést?


6 aranyszabály az alkalmazkodás legyőzéséhez

Az izometria a leghatékonyabb edzésforma – ez a meggyőződésem csak erősödik, ahogy egyre több és több embert edzek. De az itt következő 6 elv univerzális: súlyzós edzésre, erőemelésre és testépítésre egyaránt alkalmazható. Használd őket és az egész pályafutásod során elkerülheted a stagnálást.

1. SZABÁLY:  Az alkalmazkodás leküzdéséhez NE csökkentsd vagy fokozd radikálisan az edzésterhelést

  • A régi erősemberek példája (II. rész) tanulságos: pihenő vagy terheléscsökkentés csak túledzés esetén hatékony. Alkalmazkodásnál a gyakorlatok vagy ismétléssémák módosítása a kulcs.

  • Az aranykor testépítői tévesen azt hitték, hogy az alkalmazkodás a terhelés hiányából adódik. Ezért folyamatosan növelték az intenzitást (több szett, nehezebb gyakorlatok). Ez rövid távon működik – de ha alkalmazkodsz az új ingerhez, hová lépsz tovább?

Michalik edzés
Még az 1970-es években történt, hogy egy Steve Michalik nevű testépítő fokozatosan emelni kezdte a edzésterhelést, valamint a szteroidok dózisát. Az edzőtermében volt is egy óriásfecskendővel díszített tábla: „A nap üzenete: Növeld az adagot!” . A 'módszer' abbahagyására nemcsak a májdaganat kialakulása, hanem több más szervi elégtelenség is kényszerítette.

A valóság: Az alkalmazkodást az inger konzisztenciája váltja ki, nem az intenzitás hiánya. Ha egy program nem működik, elég változtatni rajta – nem szükséges hozzá az öngyilkos intenzitású edzés. 

Ez persze nem azt jelenti, hogy mostantól ki kell zárnod minden olyan intenzív edzési blokkot, amitől a tököd is ki lesz a fáradtságtól (vagy a petefészked, vagy... bármid, ami fáj). Jó ötlet időként odalépni a gázra (még ha kicsit túl is tolod). Az edzésvolumen fokozása átmenetileg megtöri az alkalmazkodást, még ha ezt nem is húzhatod a végtelenségig. De nem is kell.

Milyen taktikákat alkalmazhatsz? Lásd a 2. és 3. szabályt

2. SZABÁLY: Általános erő és fittség céljából változtasd meg az edzésváltozókat

A legtöbb ember aki edzőterembe jár vagy izometrikus edzést végez, leginkább általános célokat követ.
Nem megszállottja annak, hogy egy adott gyakorlaton elérjen egy konkrét számot és nem kizárólag a maximális erőre vagy izomnövekedésre fókuszál. A legtöbb ember csupán ezeknek egy kiegyensúlyozott keverékét szeretné elérni: némi extra erőt, plusz izmot, jobb egészséget, mobilitást és általános fittséget. Véleményem szerint a túlnyomó többség számára valójában ez az ideális hozzáállás. Egyrészt a csökkenő hozam törvénye azt is jelenti, hogy egy kis munka bármely területen nagyobb hatékonysági löketet ad, mint egy élsportoló végtelen terhelése.

Különben is – miért korlátoznád magad egy szelet süteményre? Miért ne kóstolhatnád meg az egész pékséget?

Ülő IsoMax Press

Az edzésváltozók módosítása 

Az edzésváltozók módosítása egyszerű és tudományosan megalapozott. Ha helyesen használod, az erőnövekedés, izomtömeg-növekedés és fittség éveken át folyamatosan fejlődhet.

Ha te is egy ilyen "általános" célú sportoló vagy, több változót kell módosítanod az alkalmazkodás megakadályozásához. Amikor eljön az ideje a programod átalakításának, változtass például:

  • A gyakorlaton (pl. álló bicepsz-gyakorlat → ülő bicepsz-gyakorlat)

  • A mozgástartományon/edzési szögen (pl. részleges ismétlés a teljes guggolással szemben)

  • Az ismétlésszámon/tartási időn (1 max. ismétléstől elmetsz akár a 20 ismétlésig / 60 másodperces max. tartásig, de lehet bármely szám a két tartomány között)

  • A szettek számán (plusz szettek hozzáadása az alacsonyabb ismétlésszámnál a nagyobb terheléshez/ szettek eltávolítása nagyobb ismétlésszámú erőfeszítéseknél)

  • A edzéssűrűségen (pihenőidő a szettek között)

  • Az edzésgyakoriságon (több- vagy éppen kevesebb időt hagyni a regenerációra)

Hacsak nem vagy egy adott terület specialistája, ne aggódj túl sokat amiatt, hogy egy bizonyos ismétlésszám-tartomány vagy edzésvolumen elvesztése alkalmazkodáshoz vezetne. Lesz elég átfedés ahhoz, hogy ne térj vissza a kiindulópontra. Az általános erő- és izomtömeg-szint – ellentétben a rendkívül specializált tulajdonságokkal – általában meglehetősen elnéző. Nagyobb ismétlésszámmal is építhetsz erőt, ahogy kisebb ismétlésszámokkal is növelheted az izomtömeged, ha keményen dolgozol.

Ha viszont specialista vagy, lásd a 3. szabályt.
Milyen gyakran változtass? Lásd a 4. szabályt.

3. SZABÁLY: Konkrét célokhoz a gyakorlatokat változtasd meg, ne a szetteket vagy az ismétléseket

Bármely mozgás erőnlétének növeléséhez a maximális terhelés a király (lásd: Hebb-szabály). Ez egyszeri maximum próbát (szinglit) vagy teljes erővel végzett tartást jelent. Ez a fajta edzés hozza meg leggyorsabban az  eredményt, de egyben magát az alkalmazkodást is. Ezért használták az old school erőemelők a szingliket csak takarékosan, általában verseny előtt. Így elkerülték az alkalmazkodást, vagyis a korai edzői terminológiával élve: a "túl korai tetőzést".

Egy tipikus edzésciklus (pl. fekvenyomás után) úgy zajlott, hogy az edzőteremben újrakezdték a ciklust a súly csökkentésével és az ismétlésszám növelésével, akár 10, 12 vagy még több ismétlésig. Bár ugyanazt a gyakorlatot végezték, az eltérő ismétlésszám-tartomány megváltoztatta az edzésingert, és ezzel megkerülték az alkalmazkodást. Végül azonban a sportoló ehhez az új tartományhoz is alkalmazkodott – így ismét változtattak az ismétlésszámon (pl. 8-ra vagy 5-re 1-2 hónapig). Aztán néha átváltottak néhány hétig a triplázó szettekre. Végül visszatértek a szinglikhez, remélve, hogy magasabb maximummal zárnak, mint ezt megelőzőleg.

Ezt a megközelítést – amely nagyon hosszú ideig szinte MINDEN erősítő edzés gerince volt – lineáris periodizációnak nevezik. Az ismétlésszám szisztematikus csökkentésével és a súly növelésével kerülték el a stagnálást.

Kaz Press

A lineáris periodizáció előnyei és hátrányai

A lineáris periodizáció működik. Félelmetesen erős férfiakat nevelt ki. Egyetlen nagy problémája van: bár egyes területeken folyamatosan fejlődsz, ugyanakkor más területeken mindig visszaesel. Például, ha abbahagyod a szingliket és elkezded a 10 ismétléses szetteket, 4-10 hét alatt gyorsan felépül a hipertrófiád és az általános állóképességed, az abszolút erőd azonban csökkenni kezd. Tested és elméd lassan "berozsdásodik" a nehéz fekvenyomások kezelésében. Amikor néhány hónap múlva visszatérsz a szinglikhez, elvesztetted az abszolút erőd egy részét. A szingli fázis alatt ezt visszanyered (sőt, akár többet is), de addigra a magasabb ismétlésszámú hipertrófia és kondíció már csökkenni kezd. Ez a visszaesés nem túl jelentős, ha általános célú sportoló vagy, de ha az életed a fekvenyomás körül forog, nem ez a leghatékonyabb út. Folyamatosan fel kell zárkóznod, remélve hogy közben nettó nyereséged lesz.

Hatékonyabb megoldás: A gyakorlatok váltogatása

Hatékonyabb módja az alkalmazkodás elkerülésének, ha egyszerűen megváltoztatod a gyakorlatokat. Ezek a változtatások nem kell, hogy radikálisak legyenek – nem végezhetsz vádliemelést, és várhatod, hogy a fekvenyomásod javuljon. Sőt, meglepően apró módosítások is átütő hatásúak lehetnek:

  • Megváltoztathatod a fogásszélességed (normál → szűk → széles)

  • A mozgástartományt (teljes → részleges → padlóérintéses)

  • A súlyeloszlást (láncok/szalagok hozzáadása az erőgörbe módosításához)

  • A súlyérintési pontot a mellkasodon
    Szó szerint tucatnyi módszer létezik ugyanazon gyakorlat végrehajtására.

Tarts ki egy-egy variációnál néhány edzésig (maximális vagy a közel maximális szinglik építésével), majd válts egy másikra. Így egész évben végezhetsz nagy terhelésű egyedi próbákat stagnálás nélkül.

Mi a helyzet a hipertrófiás/kondicionáló munkával?

Egyszerűen végezd a magasabb ismétlésszámú szetteket kiegészítő munkaként ugyanabban az edzésben, az egyedi próbák után (természetesen szintén rendszeresen váltogatva a gyakorlatokat). Lényegében ezt nevezte Louie Simmons konjugált periodizációnak. Ez volt a hírhedt Westside erőemelő rendszer szíve, ami lehetővé teszi az összes erőnléti tulajdonság egyidejű fejlesztését a kondícióvesztés nélkül.

Alkalmazás az izometriára

Ez a megközelítés az izometrikus edzésekre is érvényes. Ha egy adott gyakorlatban akarsz erősödni, végezz hozzá rendszeresen nagy terhelésű rövid tartásokat, de időnként változtasd meg a gyakorlatot a stagnálás elkerülésére. Például:

  • Végezd az izometrikus tartásokat és emeléseket különböző magasságokban...

  • Különböző fogásszélességekkel (szűk/átlagos/széles)

  • Váltogasd a fogások típusait (felső/félszint/alsó fogás)
    Láttam már sportolókat, akik szalagokat vagy élő súlyokat is alkalmaztak az izometria során, hogy ezzel adjanak más érzetet a gyakorlatnak. Légy Te is kreatív!

Ez a szabály a hipertrófiára és az erőre egyaránt vonatkozik. A hipertrófia talán "megbocsátóbb", mint a maximális erő, hiszen többféle ismétlésszám-tartományban és tartási idővel elérhető. De ha találsz egy különösen hatékony edzésprotokollt, ragaszkodhatsz hozzá, csak a gyakorlatok váltogatásával kerülöd el az alkalmazkodást, ne az edzésvolumen változtatásával.

4. SZABÁLY: Változtasd a változókat 6-8 hetente

Milyen gyakran változtassunk? Az edzésváltozók módosítása a stagnálás elkerüléséhez bizony séta a vékony jégen.

A változtatás gyakoriságának arany középútja 

Bill March emelése
Bill March egykori bajnok volt az egyik legnagyobb szószólója – és példamutatója – a nehéz izometria súlyemeléssel való kombinálásának.
 
  • Túl gyakori változtatás (folyamatos program-/gyakorlatváltás) mellett nem tudsz fejlődni, főleg ha a szetteket és az ismétléseket is módosítod. Még a haladó sportolóknak is eltarthat néhány edzésen át, amíg tényleg elsajátítanak egy új gyakorlatot és pszichológiailag is hozzászoknak. Itt tanulsz egy új fogást, ott módosítod a sebességet vagy a formát, esetleg felidézel valami hasznosat az előző alkalmakról. Utána jön a fázis, amikor kamatoztatod a tanulási folyamatot, és valóban eredményes leszel. De ha túl gyakran váltogatsz (2-3 alkalom után), megfosztod magad ettől a folyamattól, és csökkented a hozamot.

  • Túl ritka változtatás (túl sokáig ragaszkodsz egy gyakorlathoz) esetén beindul az alkalmazkodás, és a fejlődés leáll. A gyakorlat iránti kezdeti lelkesedés unalommá, majd nyugtalansággá, végül rettegéssé válik. Ízületeid fájni kezdenek. Visszaeshetsz, vagy megsérülhetsz.

Hol található a "arany középút zóna"?

Az izometrikus szakirodalom alapján az ikonikus erőkutatók (Medvegyev, Zatsiorski, Verhogyanszkij) mind egyetértenek abban, hogy 6-8 hetenként ideális változtatni.

Egyéni szabályozás.

Ez változhat:

  • Haladók gyorsabban alkalmazkodnak, mint kezdők (akik akár hónapokig is fejlődhetnek első programjukkal)

  • Profik már 3 héten belül alkalmazkodhatnak

  • A legtöbben a kettő között vagyunk (tehát 6-8 hét)
    Figyelembe kell venni, hogy minél nagyobb a terhelés, annál gyorsabb lesz az alkalmazkodás (pl. szinglik vs. 5-10 ismétlés). Emellett az egyéni genetika is szerepet játszik – egyesek egyszerűen gyorsabban "platóznak". A 6-8 hét viszont egy jó kiindulópont.

Gyakorlati tippek

Használd az edzésnaplód és az ösztöneidet iránymutatásként:

  • Ha több mint 3 hete dolgozol egy gyakorlaton (jó formával, táplálkozással, regenerációval), és nem javulsz, fontold meg a változtatást.

  • Ha 6 hét után is mérhető fejlődést tapasztalsz és még élvezed is az edzésed, akkor gyerünk tovább, tesó!



5. SZABÁLY: Változtasd meg bemelegítésed és a levezető gyakorlatokat is!

Elképeszt, hogy mennyi sportoló talál egy bemelegítési rutint, amihez egy életen át ragaszkodik. Ez hiba.

Idővel észre fogod venni, hogy azok a "varázslatos" bemelegítések, amikre korábban támaszkodtál már nem lazítanak le olyan hatásosan. Távolról sem kenik be eléggé a vállad, csípőd vagy térded, sőt a régi gyakorlatok akár már irritálhatják is őket. Mit kapsz cserébe? Stagnálást.

Ha megváltoztatod a fő edzésed, változtasd meg a bemelegítést is:

  • Cseréld le a gyakorlatokat.

  • Módosítsd a sorrendet.

  • Változtasd a tempót.

  • Válts statikusról dinamikusra (vagy fordítva).
    Próbálj ki mindent! A bemelegítés felfrissítése lehet– akárcsak a fő edzésé – az új inger és az új válasz.

 
Bruce bemelegszik


6. SZABÁLY: Az alkalmazkodás MINDENRE  is vonatkozik

Csak egy utolsó megjegyzés (amire valószínűleg már magadtól is rájöttél): a habituáció (az alkalmazkodás mögötti jelenség) minden élőlényre vonatkozik. Univerzális. Ugyanúgy érvényes az egysejtűekre, mint a főemlősökre.

Eddig az ellenállásos edzésről beszéltünk, de a habituáció, az inger-válasz az adaptáció minden formájára jellemző. Ide tartozik a:

  • Rugalmasság

  • Kardiofittség

  • Készségtanulás

  • Kognitív képességek

Ha újra és újra ugyanazt az ingert alkalmazod, a válasz idővel tompulni fog, és végül megszűnik.

Megdöbbentő, hogy mennyi sportoló nem veszi észre ezt.

Példa a gyakorlatból

Pár hónapja beszélgettem egy meglehetősen dölyfös, nagydarab harcművésszel Dallasból. A srác elég jól néz ki, a 30-as éveiben jár és a klasszikus karatés mentalitással rendelkezik. Viszont pánikba esve panaszkodott arra, hogy mennyire "öregszik" (30 évesen?!) és kezdi elveszíteni a rúgásai rugalmasságát. Átnéztük a teljes edzésrendszerét. Kiderült, hogy lelkes testépítő is, aki elég jártas ahhoz, hogy rendszeresen változtassa a súlyzós gyakorlatait a folyamatos fejlődése érdekében. Szép munka fiú! Viszont a dojo-ban ugyanazokat az alap nyújtásokat végzi már hónapok óta. Mondtam is neki: "Nos, ez nem az öregkori merevség, csupán a rutinmérgezés csapott le rád. Nem megöregedtél, hanem elavultál.

 
Karate rúgás 600px

Ez rád is vonatkozik

Változtasd meg a dolgokat! Nem kell vallásos rendszerességgel átalakítanod minden változót 6-8 hetente – csak legyél tudatában. Ha valami elavultnak tűnik, módosítsd.

  • A régi karatényújtások nem hatnak? Próbáld ki a jógát!

  • Vagy pilatest!

  • Vagy a tornász edzést!
    A pokolba is, vegyél egy használt könyvet a balett-táncosok "barre" gyakorlatairól és próbáld is ki! Nem ártott meg Van Damme-nak sem, igaz?
    Egy-két hónap múlva pedig visszatérhetsz a régi rutinokhoz, miközben tanultál valami újat is. Ugyanez vonatkozik a kardióra és minden egyéb másra. Ez az oka, hogy az újdonságok felfedezése fiatalon tart.

Zárógondolatok: A "tökéletes program" mítosza

Mindannyiunkat becsapott a "tökéletes edzésprogram" mítosza (Még engem is!). Valaha mindenki ezt kereste. Szerintem ez a mítosz a régi izommagazinokkal kezdődött: "Kövesd egy bajnok edzését, és úgy fogsz kinézni, mint ő!" Évtizedeken át láthattuk ezeket a címet.

A valóságban – ahogy a néhai, nagyszerű Bill Pearl tanította – nincs "tökéletes" program. Az alkalmazkodás lehetetlenné teszi. Bármilyen jó is az edzésed, változnod kell rajta.

Hogyan változz?

A válasz a 6 aranyszabályban rejlik. Ezekkel éveken át fejlődhetsz folyamatosan – egészen a genetikai plafonig.

...És ha majd eléred, emlékezz a Régi Edzőre.

Ha egy kicsit megkésve is, de ezzel a bejegyzéssel végre teljes lett az alkalmazkodással kapcsolatos Paul Wade cikksorozat. Őszintén remélem, hogy sokatoknak lesz a segítségére az edzéseitek optimalizálásában. Természetesen továbbra is jövök az underground tartalmakkal, a mainstream termékajánlók helyett a valóban működő módszerekre fókuszálva. Bízok benne, hogy Wade mestertől is fogok tudni még hozni cikkeket, ha kell feltúrom érte a net legrejtettebb zugait is. Vele kapcsolatban egyébként mindig is úgy gondoltam, hogy Ő egy közülünk. Közülünk, akik pincékben, sufnikban vagy akár az utcán edzünk. Akik szarnak a konvenciókra. Akik kint lógnak a nyújtón a hőségben és a fagyban is. Ő olyan, aki érti a bennünk égő tűz okát. Na, de mára ennyi srácok! Pár nap és jövök egy újabb ütős cikkel a testedzésről! Addig is használjátok már azt a komment részt, na!!! :D

 

Ha tetszett és hasznosnak találod a bejegyzéseimet, akkor nézz szét a blogom egyéb tartalmai között is még több, edzéssel, sztáredzéssel kapcsolatos információért a testedzek.blog.hu -n és kövess az Instagramon / @testedzek.blog.hu1 / is!  

Kérlek, ha van lehetőséged támogasd a munkámat!

Legyen egy apró, vagy nagyobb adomány, amivel támogatni szeretnél, az nagyban segítene abban, hogy továbbra is minőségi tartalommal tölthessem meg a blogomat!

Amennyiben támogatnál, kérlek írj egy e-mailt a következő címre
oliver-s007@hotmail.com

Szólj hozzá