Útmutató a TRX-el történő edzéshez
forrás: coretrainingtips.com
Az van, hogy nem feltétlenül akarok a blogomon leírt minden mondatomért megharcolni, pláne nem akarom mindenki tiszteletét kivívni! Ha nem érdekel, amiket itt firkálok, akkor egyszerűen ne olvasd tovább az írásaimat, találj magadnak más elfoglaltságot. Ennyi. Lassan már csak a negatív kommentekre reagálok, ahelyett, hogy új bejegyzéseket írnék. Mondjuk, amikor olyan kommentelők kóstolgatják az edzési tanácsaimat, akik harminc éves korukban is leseggelnek öt nyamvadt fekvőtámasz után, vagy túlsúlyos állapotban próbálják nekem osztani az észt a táplálkozás rejtelmeiről, akkor azért tényleg elég sűrűn pislogok. Nyilván fura lehet nekik, hogy egy test, ami nincs mérgezve és a megfelelő módon van kondicionálva, az optimálisan működik. Pedig nem ördöngösség egy jól működő test kialakítása.
Fontossági sorrendje a dolgoknak, amikre mindenkinek kötelezően oda kellene figyelnie:
- Légzés rendbetétele (elhagyni a szájlégzést és a mély légzést)
- Alvás rendbetétele (hosszú, mély és pihentető alvást elérni minden éjjel)
- Étkezés rendbetétele (a gyulladásokat okozó élelmiszeripari hulladékokat elkerülni és valódi ételeket fogyasztani)
- Edzés megtervezése (progresszivitást vinni a mozgásokba, elhagyni a sallangokat és az alibi marhaságokat)
Ha bármelyik hibádzik ezek közül, akkor az egészséged hosszútávon meg fog roppanni. Nyilván minél több dolog működik egyszerre és megfelelően, annál jobb lesz az általános közérzeted. Rossz légzésnél már nincs pihentető alvás. A rossz alvásnál megnő a test kalóriafelvétele, viszont lecsökken a hormonrendszer teljesítménye. És itt most arról a hormonrendszerről beszélünk, amit a legtöbb ember már alapból kinyírt a szemét ételek fogyasztásával. Innen egyenes az út az elhízás és a magas vérnyomás felé. Tesztoszteron szint nélküli hikomat srácok gondolják azt, hogy a természetjárás meg a gyors gyaloglás hozzájárul majd az egészséges fizikumuk kialakításához. Nem véletlen, hogy a legtöbb 30 év körüli "aktív sportolónak" az aktív életet a kocogás meg a műanyag labdák ütögetése jelenti. Ők azok, akiknek ötvenéves korukra a fizikai teljesítményük odáig csökken, hogy az okostelefonjuk lépésszámlálója mutatja meg az aznapi csúcsteljesítményüket. Konkrétan az agyvérzés kerülget, amikor valaki a gyaloglás és a testedzés szavakat ugyanabban a mondatban használja! A spártaiak anno az ilyen srácokat egyszerűen csak kitették a Taügetoszra, madáreledelnek...
forrás: strengthrunning.com
Sokan jöttek nekem azzal, hogy én könnyen beszélek, mert szerencsés alkatom van! A nagy büdös francokat van! Voltam rendesen dagadt, egy elég emberes vérnyomással, mert hosszú ideig szemetet ettem valódi ételek helyett. Voltam gyenge, mert nem megfelelően edzettem. Voltam folyamatosan fáradt, mert keveset és rosszul aludtam. Mondjuk nem próbáltam a saját szarságaimat másra kenni azzal, hogy azért nézek ki úgy, mint egy szarral töltött búvárruha, mert egykor egy gonosz tornatanár megbántotta az ifjonti lelkemet és most már örök életemre a parkban kell vánszorognom körbe-körbe valódi edzés helyett. Nem jöttem olyan faszságokkal, hogy nem a saját hibám, hogy gyenge, dagadt és beteges vagyok! Lépésről lépésre javítottam ki mindent és nem rinyáltam, mint egy pelenkába szart gyerek a járókában. Soha nem értem be a félmegoldásokkal. Egyszerűen képtelen vagyok megalkudni. Kompromisszumot kötni a majdnem egészséges kajákkal. A majdnem sportokkal. A majdnem alacsony testzsírral és a majdnem jó vérnyomással. Vagy rendszerként gondolsz a testedre és mindent rendbe raksz, vagy félmegoldásként kecskeszarral próbálsz meg gombfocizni!
forrás: pluspng.com
Egy ideje már tervezgetem, hogy írok a TRX-ről. A TRX-et mindig is ideális edzőeszköznek tartottam, amivel fel lehet építeni az erőt a tornászgyűrűhöz, ami a TRX utáni a következő logikus lépés. Megmagyarázom, hogy ezt hogy értem: Amíg nem vagy képes az erő-állóképességeddel foglalkozni (mert még gyenge vagy, vagy mert sokáig nem edzettél), addig kezdetben nincs más lehetőséged, mint a tiszta állóképességed fejlesztése. Amíg a legtöbb fizikai összetevőd hiányzik, addig gyakorlatilag csak a kocogás marad számodra! Nincs ezzel semmi baj, mert valahol mindenkinek el kell kezdeni. Legyen egy alap állóképességed, de közben már kezdj hozzá az izmaid erősítéshez is. Tanulj meg normálisan húzódzkodni, tolódzkodni és guggolni. Aztán ahogy erősödsz, kezdheted kivitelezni a komolyabb erő-állóképességi edzéseket, melyeknél a kocogás már csak a bemelegítésed része lesz. Például: 10 fekvőtámasz, 5 húzódzkodás, 5 tolódzkodás és 10 helyből felugrás 30-60 percen keresztül, relatíve pihenés nélkül. Kell ehhez állóképesség? De még mennyire! Viszont itt már szükséged lesz egy komoly alaperőre is. Ezt már nem lehet elalibizni fél óra lagymatag támolygással a közeli sporttelepen heti pár alkalommal. Itt már valódi edzésről beszélünk barátom, nem szarral tekézésről!
Na, de vissza a TRX-hez. Bár ez az eszköz mindig is a szegény ember tornászgyűrűje volt, valójában az egyik legjobb eszköz egy komplex fizikum felépítéséhez és nagyszerű beugró a szuszpenziós (felfüggesztéssel rendelkező) edzésekhez. Amikor pedig már felépítettél a TRX-el egy alaperőt, akkor egyre inkább áttolhatod az edzéseidet a tornászgyűrű irányába.
forrás: xperlashop.com
Miért jó dolog a TRX?
- Megtanít az instabil felületen való edzésre. A talajon, a párhuzamos korláton és a nyújtón való edzéstől eltérően itt nem egy fix ponton kell megtartanod magad. Egy egyszerű fekvőtámasz is sokkal nagyobb kihívás lehet TRX-en, mert a nyomáson túl még fixálnod is kell a testedet és figyelned arra, hogy ne csússzon szét mindkét karod. Az egyébként inaktív, stabilizáló izmok is komolyan be fognak kapcsolódni az edzésedbe.
- Ha nem vagy képes még húzódzkodni, fekvőtámaszt nyomni vagy tolódzkodni, akkor is tudsz már edzeni a TRX-el, mivel a terhelést egészen könnyű fokozatra tudod állítani úgy, hogy a tested a talajjal egyre nagyobb szöget zárjon be.
- Mivel nem egy fixált helyzetű eszközt markolsz, így sokkal jobban tudod bővíteni a gyakorlataid mozgástartományát. A nagyobb mozgástartomány meg erősebb és rugalmasabb izomzatot is jelent egyben.
- Szinte az összes TRX-el végrehajtott gyakorlatnál keményen munkára vannak fogva a has és a törzs izmai, így észrevétlenül megerősödik egy sokak által elhanyagolt terület.
Mely izmok edzésére alkalmas a TRX?
Gyakorlatilag a teljes testet át lehet mozgatni és meg lehet erősíteni vele. Ez az eszköz tényleg univerzális. A TRX gyakorlatilag magában foglal egy teljes edzőtermet.
Nézzük akkor a gyakorlatokat!
Toló és nyújtó mozdulatok a mell, a váll és a tricepsz izmainak az edzéséhez:
- Fekvenyomás / fekvőtámasz
forrás: makeagif.com
forrás: tenor.com
forrás: dailyburn.com
forrás: aimanuel.com
- Tárogatás / kereszt
forrás: gfycat.com
- Tricepsz nyújtás
forrás: bodybybryce.com
forrás: gfycat.com
Húzó és karhajlító mozdulatok a hát, a váll hátsó részének és a bicepsz izmainak az edzéséhez:
- Evezés
forrás: hu.pinterest.com
forrás: gfycat.com
forrás: bodybybryce.com
- Bicepszhajlítás
forrás: gfycat.com
forrás: centralfloridapatriots.wordpress.com
- Fordított tárogatás / kereszt
forrás: aimanuel.com
A lábak edzése:
- Guggolás variációk a TRX segítségével
forrás: dalemaynorfitnesstraining.com
forrás: https://blog.myfitnesspal.com
forrás: lessflexible.com
forrás: makeagif.com
forrás: uk.news.yahoo.com
forrás: dalemaynorfitnesstraining.com
forrás: furthermore.equinox.com
- Ugró mozdulatok a TRX segítségével
forrás: popsugar.co.uk
forrás: hu.pinterest.com
forrás: makeagif.com
A has és a törzs izmainak az edzése a TRX segítségével:
- Bicska törzsemelés
forrás: giphy.com
forrás: carlytheprepster.com
- Térdfelhúzás
forrás: verywellfit.com
- Hegymászás
forrás: verywellfit.com
- Fekvőtámasz térdfelhúzással
forrás: i.reddit.com
- Kézenállásban végzett lábnyújtás
forrás: hu.pinterest.com
- Törzsemelés alkartámaszban
forrás: hu.pinterest.com
- Nyújtott karral végzett törzsemelés
forrás: furthermore.equinox.com
- Dinamikus törzserősítés nyújtott kartartással
forrás: gfycat.com
- Térdfelhúzás fekve
forrás: foreveryoungforeverfit.com
A TRX-nél, mint láthatod szinte az összes gyakorlat összetett, így a gyakorlatok végrehajtásánál járulékosan rengeteg izom bekapcsolódik a munkába. Kialakul a teljes testre kivetülő pozitív testtudat, ami az első lépés a test izmainak optimális használatához. A gyakorlatok végrehajtásai nagyon komolyan nehezíthetőek, ha csak egy kézzel vagy egy lábbal hajtod végre őket, de még olyan haladó mozgásokat is, mint a muscle-up, fel tudsz építeni a TRX segítségével.
forrás: hu.pinterest.com
Az eszközzel kialakíthatsz folyamatos mozgásokat, ahol a teljes testet meg tudod dolgoztatni! Egy idő után itt is csak a képzeleted szab majd határt a gyakorlataidnak.
forrás: gfycat.com
Remélem sikerült felkeltenem a figyelmedet egy nagyszerű sporteszköz kipróbálására és most is hasznosnak találtad a cikkemet! Ha tetszett, nézz szét a bejegyzéseim között még több, edzéssel, sztáredzéssel kapcsolatos információért a testedzek.blog.hu -n és kövess az Instagramon is!
A román speciális erők TRX edzésével búcsúzok: