Szabadidős tevékenység kontra testedzés
forrás: pickywallpapers.com
Először is hadd köszönjem meg mindenkinek azt, hogy időt szakít a gondolataimra és rendszeresen olvassa a blogomat! Ha esetleg valakit sért a cikkeim hangvétele, attól külön elnézést kérek, mert soha nem volt szándékomban senkivel szemben sértően viselkedni! Nem akarok semmilyen szerepkörben tetszelegni, pláne nem úgy, hogy "Upgrade Norbert"-hez hasonló, magából bohócot csináló, megmondó emberré válok. De valóban úgy érzem, hogy komoly zavar van a fejekben, a testedzéssel, a sporttal és úgy egyáltalán az emberi testtel, erre a mozgásra teremtett biomechanikai csodával kapcsolatban. Talán nem indokoltam részletekbe menően, hogy miért nem megy nekem, hogy kocogókra, túrázókra, zumbázni és táncolni járókra, mint sporttevékenységet végzőkre tekintsek.
forrás: giphy.com
Így meg a cikkeimet olvasva sokaknak úgy tűnhet, hogy a számukra szeretett, mozgással járó, nagyon is szórakoztató tevékenységükről beszélek bántóan. Ha valakinek az jött le, hogy le szeretném beszélni őt a hobbijáról, akkor rettenetesen félreértett! Ha úgy érzed, hogy szükséged van a munka után egy jó zenével a füledben futni pár kört a közeli parkban, akkor tedd azt! Ha a haverokkal hetente le akarsz menni a közeli sportpályára kergetni a labdát, akkor ne tartson vissza semmi! Ha aktív természetjáró vagy, aki rendszeresen részt vesz erdei gyalogtúrákon, akkor az is egy nagyszerű hobbi! Amikor a barátnőmmel nyáron pár napra elutazunk kikapcsolódni, nekünk is az első dolgunk ellenőrizni, hogy a szállodában van-e ping-pong asztal, esetleg strandröplabda pálya. De azért itt álljunk már meg egy szóra! Nem fogom a műanyag labda csapdosását vagy a reggeli negyed órás sétámat a munkahelyemre testedzésként jellemezni.
forrás: community.cbr.com
De akkor mi különbözteti meg a szabadidős, mozgással járó, rekreációs tevékenységet a testedzéstől? Mit nevezek én a test edzésének? Ki végez testedzést? Akkor definiálom: Aki olyan fizikai tevékenységet vagy tevékenységeket hajt végre, amelyek rendszeres ismétlésével a testének egy vagy több, ERŐHÖZ köthető fizikai képessége növekszik, az testedzést végez. Fizikai képességek alatt a következőket értem: magát az erőt, az erő-állóképességet, a gyorsaságot, de ide sorolom a kézen egyensúlyozást vagy például a mindenféle akrobatikus képességeket is. A legjobb az, ha minél több fizikai képességedet tudod fejleszteni egyidejűleg. És pont ezért a kocogás nem edzés. Szabadidős tevékenység. Egy kis intenzitású, monoton mozgás, aminek a művelője egy dologban lesz igazán jobb: jobban fog tudni kocogni. Még ha életed végéig is kocogsz naponta, akkor sem fogsz tudni semmi pozitív hatást felmutatni a fizikumodban! Ha csak az nem pozitív, hogy a rendszeres kocogástól termelődő kortizol nevű stresszhormon, szép lassan lezabálja rólad a húst... De tegyél csak bele erőt a futásos mozgásodba! Az már rögtön más tészta! Ezt hívják úgy, hogy sprintfutás! A szíved, az izomzatod, erő-állóképességed is elkezd pozitív irányba változni. Ez már testedzés!
forrás: tumblr.com
De ne ragadjunk le a futásnál! Nézzük meg az úszást! Sokszor láttam időseket, akik akár egy órán keresztül is ide-oda tempóznak a maguk nyugodt módján a medence két oldala között. Kint vannak a levegőn és mozognak. Tényleg nagyszerű és felemelő látni, hogy nem a televízió előtt tespednek, hanem találtak egy mozgással kapcsolatos hobbit maguknak. Bár nem is mondják azt, hogy a Palatinus strandra járnak edzeni!!!
forrás: giphy.com
És vannak olyanok, akiknek úszás egészen mást jelent!
forrás: reygif.com
A képességük legjavát nyújtják minden alkalommal, amikor a medencében vannak. A kemény terhelés hatására az izomzatuk megerősödött és ellenállóvá vált. Mindenféle egyéb mozgásforma nélkül is egy iszonyat kemény, atlétikus test alakult ki a kemény stílusú úszás gyakorlásával. Mert erőt vittek a mozgásba. És ez így már testedzés!
forrás: swimmerpro.com
Áltathatod magad, de erő nélkül nincs testedzés! Viszont az égvilágon semmi baj nincs a szabadidős tevékenységekkel! A fallabdázással, a kocogással, túrázással, zumbával, Norbi-tornával és a többi mozgással járó rekreációs tevékenységgel. Ezek a gyógyszerek, melyek az ember lelkét gyógyítják. Ha szereted, csináld! De kérlek! Legalább egymásnak ne hazudjuk azt, hogy te most sportolsz vagy edzel. Az, hogy elfáradsz egy óra sétától túrázás közben, az nem jelentette azt, hogy egy órát edzettél. Ha megkérlek, hogy írd le egy füzetbe ötezerszer a nevedet, attól is el fogsz fáradni. Sőt még izomlázad is lesz. De attól az még nem edzés! Ha egy seprőt egyensúlyozol a kinyújtott kezeden az fejleszti az egyensúlyérzékedet, de az attól még nem válik testedzéssé. Kezdj el sétálni kézen járva! Rögtön edzéssé válik az egyensúlyozás! Mutass nekem bárkit, aki a mozgásából kihagyja az erőt és rögtön meg fogod látni, hogy az illető akármennyit is gyakorolja az adott mozgást, a teste semmivel nem lesz edzettebb.
forrás: gfycat.com
Az emberi test olyan, mint egy sportkocsi. Ha azt szeretnéd, hogy megfelelően működjön, akkor oda kell neki lépni! Különben ellustul, eltunyul. Igényli a terhelést, sőt a rendszeres túlterhelést. Ha egy egészséges testet akarsz birtokolni, akkor nem úszhatod meg a testedzést alibi-tevékenységekkel és könnyű, szórakoztató mozgásformákkal! Semennyi kocogás nem ér fel egy 100 méteres sprinttel. Semennyi lassú úszkálás nem ér fel egy medence hossz gyorsúszással. Semennyi túrázás nem ér fel egy 10 méteres sziklafal megmászásával. Azt viszont én is elismerem, hogy az edzés nem könnyű. Sőt! Vannak olyanok, akiknek az alkatukból kifolyólag esetleg nehezebb is, mint másoknak. Viszont a test hamar meg tudja szokni, ha nem kap terhelést. És keményen fogja neked küldeni a jeleket, hogy most már nem is akarja azt! Te meg hiába hiszed, hogy labdázással vagy akármilyen szórakoztató ugribugrikkal megterhelted a fizikumod. És a korral járó elkerülhetetlen leépülés egy edzetlen test számára sokkal gyorsabban fog eljönni, mint egy edzettnek. Ezt megígérem Neked!
forrás: tenor.com
Én egész életemben a jobb, erősebb és gyorsabb fizikumot kerestem. És amit most túl a negyvenen gondolok az emberi fizikumról, az homlokegyenest más, mint amit akár tíz éve gondoltam ugyanerről. Ezért van az, hogy még korábban az edzőtermi súlyemelésről azt gondoltam, hogy az egyedüli eszköz, ma már csak kiegészítő tevékenységnek használom az edzéseimben. De ha van valami, amit megtanultam az életben, az az, hogy mindig van mit tanulni, és könnyen lehet, hogy három évtizednyi edzésből nem a megfelelő következtetéseket vontam le! Te teljesen másképp gondolsz az edzésre? Írd meg kérlek kommentben! Várom a hozzászólásokat a témában! Érvelj velem szemben vagy mellettem! Győzz meg! Várom a véleményeket arról, hogy egy egészséges és teljes értékű testet lehet birtokolni akkor is, ha csak szabadidős tevékenységet végez valaki! Hogy egy csak túrázó, kocogó, zumbázó vagy fallabdázó test is lehet teljes értékű fizikum.
forrás: giphy.com
Az edzéseimre az egyik legnagyobb hatással lévő, izraeli születésű Ido Portal videójával búcsúznék. Ő volt az, aki a népszerű ketrecharcos, Conor McGregor edzését is megreformálta. Remélem hasznosnak találtad a cikkemet! Ha tetszett, nézz szét a bejegyzéseim között még több, edzéssel, sztáredzéssel kapcsolatos információért a testedzek.blog.hu -n és kövess az Instagramon is!