A meztelen harcos. A maximális erő receptje
100. blogbejegyzés
Hát ide is eljutottunk. Pontosan a 100. bejegyzésemet olvasod éppen. Egészen őszinte leszek Veled: Álmomban nem gondoltam volna, hogy ennyi bejegyzés fog egyszer idekerülni. Az idők során a bejegyzéseimben próbáltam az egészség, a táplálkozás, a mozgás, az edzettség, az erő és az emberi teljesítmény megőrzésének, fejlesztésének módjait, eszközeit körbejárni úgy, hogy közben a saját edzéseimről, táplálkozásomról és életemről is aktívan beszámoltam. Próbáltam átadni mindazt amit a hosszú évek alatt magam is megértettem a emberi mozgás szerepéről és a helyes táplálkozás fontosságáról. Viszont az emberi fizikum olyan sok szempontból fejleszthető és az egészség megőrzésével kapcsolatban is annyi új információ válik folyamatosan elérhetővé, hogy még nagyon sokáig lesz aktuális témája a testedzek.blog.hu - nak.
forrás: alchetron.com
A mostani jubileumi cikkben egy rendhagyó dolgot teszek, ilyet korábban nem olvashattál tőlem. Ez most ugyanis egy könyvajánló lesz. Mégpedig Pavel Tsatsuline " A meztelen harcos" című művét járom körül. Életem során több tucatnyi sportelmélettel foglalkozó könyvet elolvastam és egészen szép magánkönyvtárat is összegyűjtögettem belőlük magamnak. Vannak a gyűjteményemben egészen pocsék fércművek, gondos iparosmunkák és bizony akad néhány igazán zseniális mestermunka is. Ilyen az "A meztelen harcos" is. A jövőben tervezek több könyvet is bemutatni hasonló módon, mert hiszem, hogy a sport, az edzés és a teljesítményfokozás színtiszta tudomány, és mint ilyen tanulható. A legtöbb hobbisportoló meg sajnos nagyjából a fogalmatlan kategóriába sorolható, így nem csoda hogy ők azok akik helyben toporognak. Eljárkálnak a helyi konditerembe fekvenyomni, esetleg a közeli parkban kocognak délutánonként, vagy valamilyen elektronikus tucc-tucc zenére maszturbálnak csoportosan, viszont az edzéseik igazából nélkülözik a konkrét célokat. (És nagyon kérlek ne gyere azzal, hogy szeretnél "egy picit izmosabb lenni", vagy hogy " jó lenne beleférni a 25 évvel ezelőtti ruhádba", mert ezek rohadtul nem célok.) Heti 1-2 alkalommal végrehajtják a szokásos feladatsorukat, mert "ez azért több a semminél", de mivel fogalmuk nincs arról, hogy
1. jelenleg hol tartanak
2. hová szeretnének eljutni
... így nagyjából éveket töltenek el a nagy semmivel.
forrás: bodybuilding-wizard.com
Ha meg már itt tartunk akkor a teremfoci, a fallabda vagy az asztalitenisz sokkalta jobb elfoglaltság is lehet ezeknél "hobbi-sportoknál". Mert ők is mozognak, ők is sportolnak, de mindezeken túl még kitűnően szórakoznak is. Tudják, hogy nem váltják meg világot, de ez nem is céljuk. Viszont nem is basszák szét az ízületeiket, nem vánszorognak 2 napig zombiként edzés után és nem próbálnak anabolikus szteroidokkal erőszakosan átalakulni. És szerintem amivel alapvetően nem ártasz magadnak és még vannak pozitív hozadékai is, az sokkalta jobb, mint ahol a fáradozásaidért végül majd nettó szopás lesz a jutalmad.
forrás: boredombash.com
Na, de térjünk vissza a könyvre. A könyv mellőzi a fellengzős süket dumálást és egyetlen dologra összpontosít, mégpedig a maximális erőre. Van ugyan Pavelnek egy másik könyve is az erőről, a Dan John-nal közösen írt "Nyers erő", de a két könyv az tényleg ég és föld. A "Nyers erő" edzőknek szól és olyanoknak akik szeretik a dolgokat teljes mélységükben átlátni. Nehéz olvasmány, nem is való mindenkinek. Ellenben " A meztelen harcos" egyszerű, közérthető és azonnal működő tanácsokkal lát el. A célja is egyszerű, legyél a lehető legerősebb. Elismeri, hogy az súlyok hasznosak, de ha erős akarsz lenni, akkor az nem a súlyokon fog múlni.
forrás: amazon.in
Mit is állít a könyv? Magas ismétlésszámmal nem fejleszthető erő. Az erő receptje a nagy izomfeszüléssel-, és ellenállással járó, teljes testet igénybe vevő gyakorlatok, melyeket csak alacsony ismétlésszámmal tudsz végrehajtani. A meztelen harcos csak két gyakorlatra összpontosít, melyek bármikor és bárhol végrehajthatóak. Ezek az egylábas guggolás és az egykezes fekvőtámasz. Az erő akkor növekedik, ha izmokat erősebben megfeszítjük és nem akkor ha az ismétlések számát növeljük. Az erőedzés eltér a megszokott sablonoktól. Mindennap gyakorolni kell, naponta többször is. A maximális feszítésre koncentrálva, de izomláz és feladás nélkül. Nem is igazán edzések amiket Pavel az erő fejlesztésre ajánl, hanem egyfajta gyakorlások.
forrás: flowtactix.com
Tanácsai gyakorlatiasak: Gyűjtsd össze a legfontosabb gyakorlatokat és hozd ki belőlük a legtöbbet! Legfeljebb ötismétléses sorozatokkal dolgozz és ne végezd a gyakorlatokat feladásig. Legyen a sorozatok között bőségesen pihenőidő. Koncentrálj a pontos technikára és az izomfeszülésre. Folyamatosan változtasd az intenzitást és a mennyiséget. Hatnál több ismétlés már gátolja az erő fejlesztését, mivel a nagyobb ismétlésszámnál kisebb az izomfeszülés. És az erőfejlesztés paveli képlete:
Egy sportoló végezzen annyi minőségi ismétlést amennyit csak tud, és közben maradjon annyira friss, amennyire csak lehetséges. Csinálj kevesebb gyakorlatot, de azokat jobban. Az egykezes fekvőtámaszt és az egylábas guggolást teljesen szétbontja, és az alapoktól tanítja meg mindenkinek. Fontos, a két gyakorlat hatása csak az egész test megfeszítésével működik! Az megfelelő izomfeszítés egyik feltétele az izmok össszehúzódására való szellemi összpontosítás. Az erősebbé válás sokkal fontosabb, mint az izomtömeg.
Mint írja, "George Halbert fekvenyomó rekorder péppé szokta szorítani a rudat. Ernie Frantz (lenti kép) világbanjnok erőemelő azt gyakorolta, hogyan tudja megfeszítve tartani a testét egész napon át."
forrás: elitefts.com
A könyv megérteti veled, hogy az ismétlések és a kifáradás nem növel erőt. Nagyobb ismétlésszám kisebb izomfeszülést hoz létre, a kisebb izomfeszülés pedig nem generál erőt. Hogyan lehet elég nehézzé tenni a súlyok nélkül a gyakorlatokat?
1. A testsúly végtagok közötti eloszlásának változtatásával. A gyűrűn végzett keresztfüggés össze nem hasonlítható a húzódzkodásokkal, pedig ugyanakkora tömeget kell mozgatni/megtartani. A tornászok erejének a titka az erőkar hiánya. " A játék neve: ellenállás". Ha a fallal szemben végzed az egykezes fekvőtámaszt akkor ott viszonylag kicsi az ellenállás. De próbálj csak meg egykezes fekvőtámaszt a padlón végrehajtani úgy, hogy az egyik lábad a levegőben van. Ezt még tovább tudod nehezíteni azzal, hogy a lábad még egy dobozra is felteszed. Az ellenállás hirtelen hatalmas lesz.
forrás: bodyweighttrainingarena.com
2. A mozgástartomány változtatásával. Nem biztos, hogy képes vagy még teljesen szabályos egylábas guggolásra. De képes lehetsz egylábbal leülni egy magasabb padra és onnan felállni. Ahogy nő a mozgástartomány úgy nehezedik majd a gyakorlat.
forrás: hu.pinterest.com
3. Instabil felületeken való nyomással (labda, kettlebell fogantyú). Ezt ma sokan kiröhögik, de csak próbálj meg fekvőtámaszokat nyomni egy tornászgyűrű karikáján, vagy guggolni egy kettlebel fogantyúján. Hamar helyre fogja tenni az egód!
forrás: stopshouting.blogspot.com
4. A rugózás csökkentésével. Lassú mozgás és maximális feszítés az erő receptje.
Pavel a rendszeres gyakorlásra bevezet egy új kifejezést: Olajozd a mozgást! A tested ahogy egyre többet gyakorol egyfajta mozdulatot, úgy engedi majd az erejét felszabadítani. Így nincs is szükség külön edzésprogramra, csak a specifikus gyakorlatok rendszeres végrehajtására. Pavel a test felkeményítésére és feszítve tartására is megad minden választ a könyvében. Mint írja "a felsőtest egykezes gyakorlatainál a kritikus pontoknál a szabad kezed feszítsd maximálisan."
forrás: avxhm.se
Pavel a has erejét létfontosságúnak tartja. Erős hasizom = erős test. Ne húzd be a hasad, mert lecsökken az erő! Az erő a hasból érkezik. Pavelnél nem számít, hogy hasprést, vagy felülést végzel. Csak az izomfeszülés ami lényeges. Fekvő helyzetben szorítsd a hasizmod alsó részét a padló irányába, és így hozz létre minél nagyobb izomfeszülést. A farizmok megfeszítése minden erőkifejtést kiterjeszt. A farizmok, a has és a kéz szorításával egy tornász azonnal nyer 18 kg erőt!
Pavel elmagyarázza a könyvében, hogy az izomfeszítést maximalizáló gyakorlatok fontosabbak, mint a tulajdonképpeni gyakorlatok. A testépítésben használt izoláció csak mítosz. Mivel a testedben minden mindennel összefügg így az erő szempontjából az izmok elkülönített edzése konkrétan tévút. A könyv valóságos tárháza egyébként a kölönféle erőnövelő technikáknak, amiből itt van néhány:
- Statikus dobbantás: Fekvőtámasz / guggolás közben a talaj maximális nyomása hihetetlen plusz erőt generál. Edzés közben próbáld átnyomni a kezedet / lábadat a padlón.
- Feszítsd meg a hátizmod és ereszd le a vállad: a legjobb karatésok és fekvenyomók titka. A megemelt váll a kart leválasztja a test erős izmairól, így a kar képtelen lesz maximális teljesítményen dolgozni.
- Dugóhúzó technika: Fekvőtámasznál a karodat csavard kifele a nagyobb erő érdekében. A technika azonnal hozzátesz még pár ismétlést a fekvőtámaszaid számához.
forrás: omahaelitekettlebell.com
És hogy kinek való a könyvben leírt program? Gyakorlatilag bárkinek. Az erő fejlesztésének titkos receptje bárki számára elérhető és használható. Nyilván a programnak vannak hiányosságai, de az erő fejlesztésére ennél egyszerűbb és használhatóbb receptet nem fogsz találni! Ráadásul bármelyik gyakorlatban hamar képes leszel egy magasabb szintre lépni. Egy blogbejegyzésben sajnos nem tudom visszaadni a könyv ezernyi tanácsát, technikáját, de próbáltam a lényeget átemelni belőle és talán nemsokára már a komment szekcióban fogjátok megosztani egymással a könyvből szerzett tapasztalataitokat! Köszönöm, hogy elolvastad a bejegyzésemet és remélem, hogy tudtam értékes tanácsokat adni! Ha tetszett és hasznosnak találtad a cikkemet, akkor nézz szét a blogom egyéb tartalmai között is még több, edzéssel, sztáredzéssel kapcsolatos információért a testedzek.blog.hu -n és kövess az Instagramon / @testedzek.blog.hu1 / is!